شنبه, 13 خرداد 1402
  • تاريخ :
     ۱۴۰۲/۰۲/۲۵ 
  • تعداد بازدید : 96
ورمی كمپوست؛ فرصت و چالش های تولید و بهره برداری
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات خاک و آب کشور در مصاحبه با خبرگزاری ایانا، افزایش قدرت نگه داشت آب در خاک و آزادسازی عناصر رشد را از فواید مصرف ورمی کمپوست اعلام کرد.

 

 

ورمی کمپوست؛ فرصت و چالش های تولید و بهره برداری

 

 

   دکتر حسین صفاری عضو هیات علمی موسسه تحقیقات خاک و آب کشور در گفت‌وگو با خبرگزاری ایانا ضمن اشاره به سابقه تولید به دهه هفتاد شمسی بیان داشتند که آغاز این دانش فنی از موسسه تحقیقات خاک و آب بود. برای تهیه این نوع کمپوست سویه های مناسب کرم خاکی از خارج از ایران وارد شد. برای فرآوری این کود از انواع ضایعات کشاورزی پوسیده و نیمه پوسیده به صورت آزمایشی مانند کودهای دامی، برگ های درختان و هر چیزی که قابلیت پوسیده شدن داشته باشد مثل روزنامه و جعبه دستمال کاغذی، تفاله چای، پوست تخم مرغ، ضایعات سبزی، میوه و هر آنچه در سبد غذایی به‌عنوان مواد آلی وجود دارد و دور ریختنی است استفاده شود، زیرا کرم خاکی می‌تواند چنین موادی را هضم کند.
   وی افزود: کرم های خاکی مجموعه ای از ترکیبات ویتامینی هورمونی و آنزیمی در فرآیند هضم، به زباله‌ها اضافه می‌کند. در واقع زباله‌ها را از سیستم گوارشی خود عبور داده و به این ترتیب فضولات خارج شده از بدن این کرم، ورمی کمپوست نامیده می شود. زباله‌ها پس از عبور از دستگاه گوارش این کرم از جهت ترکیب و محتوا، تغییرات فیزیکی، بیولوژیکی و شیمیایی خوبی پیدا می‌کنند و یک کود سالم  را به‌وجود می‌آورند که با کودهای کمپوست معمولی، پوسیده یا نپوسیده و شیمیایی متفاوت است.
عضو هیات علمی موسسه تحقیقات خاک و آب کشور درباره نقش ورمی کمپوست در اصلاح خاک یادآور شد: با توجه به بحران آبی که در کشور داریم، وجود مواد آلی در ورمی کمپوست‌ها، سبب می‌شود که این کودها تا چند برابر ظرفیت خاک  آب را نگه دارند. در کنار این امر تهویه خوب، آزاد سازی عناصر رشد و هورمون از دیگر فواید استفاده از ورمی کمپوست برای اصلاح خاک بویژه در محیط های کنترل شده است.
    عضو هیات علمی موسسه تحقیقات خاک و آب کشور در ادامه درباره نیاز موجود به کودهای ورمی کمپوست در کشور تصریح کرد: هر قدر که ما پتاسیل تولید داشته باشیم، بازار آن هم ایجاد خواهد شد. متاسفانه در چند سال اخیر شبکه‌های هرمی برای تولید این کرم‌ها وارد عمل شدند که هدفی جز دلالی و از بین بردن پول مردم نداشتند که سبب کاهش اعتماد در بهره برداران شد. بعد از مدتی هم این شبکه‌ها منحل شدند اما در کارایی و نقش ورمی کمپوست ها در تولید پایدار اقتصادی گلخانه ها تردیدی نیست.
صفاری تاکید کرد: در حال حاضر در فروشگاه‌ها و صنایع گل و گیاه خرید و استفاده از کودهای ورمی کمپوست با استقبال خوبی مواجه شده است. افراد بسیاری در حوزه تولید ورمی کمپوست وارد شدند که دوره‌های آموزشی تولید و فروش را یاد گرفتند اما لازم است باز هم تبلیغات خوبی در این زمینه انجام شود.
    وی درباره چگونگی تهیه کود ورمی کمپوست در کشور اعلام داشت: هم اکنون تولید کود ورمی کمپوست در برخی از واحدهای نیمه صنعتی، کارگاه‌های کوچک و محیط‌های روستایی انجام می‌شود. اما هزینه تمام شده زیاد و در نتیجه قیمت فروش بالاست.
یکی از راه ها تولید ارزان، تبدیل فرآیند تولید از راه مشاغل خانگی است. استفاده از زباله‌های خانگی دارای مواد آلی، برای تهیه ورمی کمپوست از ابتدایی‌ترین کارها در این زمینه است که می‌تواند به‌عنوان یک کسب و کار در داخل منازل انجام شود.
   صفاری درباره روند به‌روزرسانی استاندارهای لازم در تهیه ورمی کمپوست بیان کرد: درباره تهیه ورمی کمپوست استاندارهایی برای کمپوست وجود دارد که با اصلاحاتی برای ورمی کمپوست هم قابل استفاده است. 
    صفاری در پایان بر برنامه‌ موسسه تحقیقات خاک و آب کشور در حوزه تهیه ورمی کمپوست تاکید کرد و در ادامه اشاره داشت، ترویج و آموزش همگانی در تهیه ورمی کمپوست و تبدیل ضایعات کشاورزی به این کود با روش‌های ارزان و عملیاتی را مورد توجه قرار داد و خاطر نشان کرد: ورمی کمپوست را درهر جایی می‌توان تولید کرد. به این ترتیب یکی از رویکردهای موسسه در سال جاری در حوزه تبدیل ضایعات کشاورزی تجزیه‌پذیر توسعه دانش فنی تولید کمپوست است.

لینک خبر:

http://www.iana.ir/

 

کلیه حقوق مادی و معنوی این سایت متعلق به موسسه تحقیقات خاک و آب می‌باشد.
6.0.8.0
V6.0.8.0