شنبه, 29 مهر 1396
در سی و یكمین دوره انتخاب، معرفی و تجلیل از نمونه های ملی بخش كشاورزی: تقدیر از رئیس مؤسسه تحقیقات خاك و آب به عنوان رئیس مؤسسه پژوهشی برتر

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات خاک و آب، در اولین جشنواره ملی کشاورزی ایران و سی و یکمین دوره انتخاب معرفی و تجلیل از نمونه های ملی بخش کشاورزی از ۱۱۸ محقق و کشاورز نمونه در زمینه های مختلف کشاورزی تقدیر به عمل آمد .

در این جشنواره، در زیر بخش پژوهش و فناوری از دکتر کامبیز بازرگان رئیس موسسه تحقیقات خاک و آب به عنوان رئیس موسسه پژوهشی برتر تقدیر شد.

رئیس سازمان تحقیقات کشاورزی در حاشیه مراسم نخستین جشنواره ملی کشاورزان ایران و سی و یکمین دوره انتخاب و معرفی کشاورزان برتر که در محل سالن همایش های صدا و سیما برگزار شد با اشاره به افزایش تولیدات چند سال اخیر از ۹۳ میلیون تن به ۱۱۷ میلیون تن، گفت: امسال ۱۱۸ تولید کننده برتر کشور در تمامی بخش های مختلف زراعی، باغبانی، دام و طیور، آبزیان، تولیدی، فناوری، شرکت های دانش بنیان و بخش های بازرگانی و سرمایه گذاری بودند که توانستند با استفاده از بذر مرغوب، شرایط مستعد آب و هوایی و کاهش مصرف آب تولیدات خود را به شکل چشمگیری افزایش دهند.

دکتر زند گفت: اکنون برنامه نظام نوین ترویج برای انتقال یافته ها و دانش فنی در دست اجراست به طوری که ۱۰ هزار نیروی جدید (که ۸۰ درصد نیروهای لیسانس به بالا هستند) در ۱۰ پهنه کشور برای انتقال دانش و هدایت آن فعالیت می کنند .

معاون وزیر جهاد کشاورزی خاطر نشان کرد: افزایش تولید در واحد سطح، کاهش مصرف آب، سلامت و کیفیت تولید، انتقال و آموزش دانش و استفاده از تکنولوژی های نوین را از معیارهای انتخاب تولید کنندگان و پژوهشگران برتر عنوان کرد.

همچنین مهندس محمود حجتی، وزیر جهاد کشاورزی در جشنواره ملی کشاورزی ایران و تجلیل از نمونه‌های ملی بخش کشاورزی در جمع خبرنگاران با بیان اینکه سهم بخش کشاورزی در فضای اشتغال کشور حدود ۱۸ تا ۲۰ درصد است، گفت: ضمن اینکه بر اساس گزارش های بانک مرکزی بخش کشاورزی بیش از ۳۴ درصد در فعالیت های اقتصادی و کسب و کار کشور نقش آفرینی کرده است.

وی با اشاره به تولیدکنندگان نمونه بخش کشاورزی افزود: ما در این دوره تولیدکننده ای داشتیم که در بخش چغندرقند ۱۶۰ تن در هر هکتار تولید کرده در حالیکه متوسط تولید ملی ما در این زمینه در حال حاضر ۵۰ تن است.

وزیر جهاد کشاورزی تصریح کرد: کشاورزان نمونه این اعتماد را برای ما ایجاد کرده اند که می توانیم با افزایش بهره وری آب از مصرف زیاد این منبع اساسی جلوگیری کنیم و تولید را افزایش دهیم.

محمود حجتی در اولین جشنواره ملی کشاورزان ایران و سی و یکمین دوره انتخاب و معرفی و تجلیل از چهره های نمونه بخش کشاورزی با اعلام اینکه بهره‌وری آب در بخش مزرعه طی گزارشی که معاونت آب و خاک تهیه کرده، از ۳۷ درصد به به ۴۳ درصد در مزرعه رسیده است، اظهار داشت: هر درصدی که شما افزایش بهره‌وری می دهید، حدود یک میلیارد مترمکعب آب صرفه‌جویی می شود. یعنی تولید و خلق آب جدید با فشار کمتر به ذخایر حیاتی کشور یا بهبود آبیاری.

وی با بیان این که طبق گزارش‌های وزارت نیرو سال گذشته ۱۶ هزار حلقه چاه غیرمجاز بسته‌ شده است، اضافه کرد: با کمک کشاورزان ۱۰ هزار چاه غیر مجاز هم امسال گزارش بستند. یعنی آب کمتری مصرف شده است. عزیزان می‌دانند که همین چاه‌هایی که هست، آب‌دهی‌اش کمتر شده. این هم دلیل آن ادعا که دوستانمان در بخش آب مطرح می‌کنند.

      


ایجاد شده توسط بخش خدمات فنی و تحقیقاتی- واحد IT
نمایش تعداد بازدیدها : 268

بازگشت                   
 
موسسه تحقیقات خاک و آب

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8