شنبه, 30 شهريور 1398
بیانیه پایانی شانزدهمین كنگره علوم خاك ایران

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات خاک و آب، شانزدهمین کنگره علوم خاک ایران روز پنجشنبه 7 شهریور 1398 با حضور دانشگاهیان، دانشجویان، محققان و فعالان عرصه خاک با قرائت بیانه پایانی در شش بند به کار خود پایان داد.

بیانیه پایانی شانزدهمین کنگره علوم خاک ایران

شانزدهمین کنگره علوم خاک ایران با یاری خداوند متعال توسط گروه علوم و مهندسی خاک دانشگاه زنجان با همکاری انجمن علوم خاک ایران به مدت سه روز (5 تا 7 شهریور 1398) با مشارکت مسئولین کشوری و استانی، اساتید و محققین، کارشناسان و دانشجویان علوم خاک در دانشگاه زنجان برگزار شد. در این کنگره تعداد 760 مقاله دریافت و پس از داوری مجموعاً 662 مقاله (66 شفاهی و 596 پوستر) ارائه گردید و آخرین دستاوردهای علمی در زمینه علوم خاک در کشور ارائه شد. همچنین نخستین جشنواره دانش آموزی "آوای خاک" در  کنار کنگره برگزار و از بین 120 اثر دانش آموزی در زمینه خاک، 17 اثر برگزیده شد و مورد تشویق قرار گرفت.

ضمن تشکر از زحمات و فعالیت های چند ماهه اعضای محترم هیأت علمی و دانشجویان عزیز گروه علوم و مهندسی خاک دانشگاه زنجان، شرکت کنندگان کنگره موضوعات زیر را مورد تأکید قرار دادند:

1- ضمن ابراز خرسندی از تصویب قانون خاک و راه اندازی دفتر امور خاک در وزارت جهاد کشاورزی، لازم است در کوتاهترین زمان ممکن آیین نامه اجرایی دقیق و مناسب برای این قانون تهیه و تصویب گردد. بدیهی است که تدوین برنامه های اجرایی ملی و استانی و ایجاد ردیف های بودجه ای مورد نیاز برای اجرای پروژه های مربوطه، لازمه اجرایی شدن قانون خاک در کشور است.

2- دفتر امور خاک وزارت جهاد کشاورزی باید ضمن هماهنگی با معاونت ترویج سازمان تحقیقات، آموزش و ترویج کشاورزی نسبت به ترویج مناسب یافته های علوم خاک در مرکز تحقیقاتی و دانشگاه ها و انتقال آن ها به بهره برداران کشاورزی در کشور اقدام نمایند.

3- به منظور اشتغال جوانان دانش آموخته در علوم خاک، لازم است معاونت آب و خاک وزارت جهاد کشاورزی هماهنگی لازم با سازمان امور اداری استخدامی و سایر دستگاه های ذیربط برای استخدام دانش آموختگان خاکشناسی و بهره مندی از توانایی های آنها در حفظ منابع خاک به عمل آورد.

4- برنامه های پژوهشی علوم خاک نیاز به بازنگری و ساماندهی دارد. پرداختن به تحقیقات کاربردی و مزرعه ای و پروژه های بزرگ مقیاس در مزرعه یا حوضه آبخیز مورد تأکید می باشد. در این رابطه تحقیقات کاربردی در زمینه های مدیریت پایدار خاک، افزایش بهره وری آب، حاصلخیزی و تغذیه گیاه، حفاطت خاک و کنترل فرسایش و رسوب، گرد و غبار و .... از اهمیت زیادی برخوردار است.

5- در این کنگره جشنواره دانش آموزی "آوای خاک" به عنوان یک حرکت نوآورانه در جهت جلب مشارکت دانش آموزان در مسائل خاک در کشور و ارتقای فرهنگ حفظ خاک در جامعه به اجرا در آمد. تداوم برگزاری جشنواره های مشابه با هماهنگی وزارت آموزش و پرورش و توسعه و تعمیق برنامه های مربوطه مورد تأکید می باشد.

6- با توجه به وقوع سیلاب های ویرانگر در کشور لازم است نهادهای ذیربط از جمله وزارت کشور، وزارت جهاد کشاورزی و وزارت نیرو با همکاری متخصصین علوم خاک و آبخیزداری، تحقیقاتی در مورد علل و عوامل وقوع سیلاب های اخیر و ارائه راهکارهای کوتاه مدت و دراز مدت برای جلوگیری از این پیامد مخرب زیست محیطی انجام دهند.

دبیرخانه شانزدهمین کنگره علوم خاک ایران - انجمن علوم خاک ایران


   

نمایش تعداد بازدیدها : 174

بازگشت                   
موسسه تحقیقات خاک و آب

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8