سه‌شنبه, 28 خرداد 1398
برگزاری جلسه سخنرانی در مؤسسه تحقیقات خاك و آب

سخنرانی با عنوان گزارش سفر بیست و یکمین کنگره جهانی علوم خاک توسط آقای دکتر محمدمهدی طهرانی با حضور اعضاء هیأت علمی، محققان و کارشناسان مؤسسه تحقیقات خاک و آب روز دوشنبه 17 دی‌ماه 1397 در سالن جلسات مدیریت این مؤسسه برگزار گردید.

به گزارش روابط عمومی مؤسسه تحقیقات خاک و آب، در پی حضور آقای دکتر محمد مهدی طهرانی مدیر روابط بین‌الملل و عضو هیأت علمی بخش تحقیقات شیمی، حاصلخیزی خاک و تغذیه گیاه در بیست و یکمین کنگره جهانی علوم خاک در شهر ریودوژانیرو برزیل به منظور ارائه مقاله پذیرفته شده در کنگره مذکور، گزارشی از حضور در این کنگره را ارائه نمودند.

کنگره جهانی علوم خاک، یکی از مهمترین گردهمایی‌های علوم خاک می‌باشد که به همت انجمن بین‌المللی علوم خاک (IUSS) و با مشارکت بسیاری از دانشمندان و فعالان حوزه خاک برگزار می‌گردد. بیست و یکمین کنگره جهانی خاک نیز با شعار "علم خاک، فراتر از غذا و سوخت" و با حضور بیش از 7500 شرکت‌کننده از 140 کشور جهان 20 الی 27 مردادماه 1397 در شهر ریودوژانیرو برزیل برگزار شد.

آقای دکتر طهرانی پاسخ به چهار سوال اساسی: چگونه غذای سیاره زمین را فراهم نماییم؟ چگونه سوخت یک سیاره نیازمند به انرژی را فراهم نماییم؟ چگونه سیاره آلوده خود را پاک نماییم؟ و چگونه بین حفاظت از تنوع زیستی و مدیریت پایدار اراضی برای تولیدات کشاورزی تعادل ایجاد نماییم؟ را از اهداف اصلی این کنگره اعلام کرد. دکتر طهرانی در خصوص مجمع بین المللی علوم خاک به عنوان حامی اصلی برگزاری این گردهمایی گفت: مجمع بین­ المللی علوم خاک در سال 1924 میلادی تأسیس گردید. این مجمع از سال 1993 میلادی عضوی از «مجمع بین­ المللی علوم» گردید. اهدافی مانند توجه به تمام شاخه ­های علوم خاک و کاربری آن ها و پشتیبانی از خاکشناسان برای پیشبرد فعالیت ­های آن ها و قرار دادن علوم خاک در برنامه­ های جهانی از مهمترین اهداف مجمع بین­ المللی علوم خاک است. برگزاری جلسات، کنفرانس ها و کنگره­ های جهانی علوم خاک از مهمترین فعالیت­ های این مجمع است. چاپ و توزیع مطالب مرتبط با علوم خاک، مطالعات، تعاریف و طبقه ­بندی بانک­ های اطلاعات خاک از دیگر فعالیت های این مجمع است.


       

نمایش تعداد بازدیدها : 236

بازگشت                   
 
موسسه تحقیقات خاک و آب

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8