دوشنبه, 5 فروردين 1398
همایش روز جهانی خاك در استان البرز ؛ خاك باكیفیت، زندگی باكیفیت

رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز: منابع آبی و خاکی البرز نیازمند حفاظت و پاسداری است.

به گزارش خبرگزاری صدا و سیما مرکز البرز، موسوی به اهمیت حفظ خاک اشاره کرد و گفت: برای تولید هر یک سانتیمتر خاک 300 سال زمان نیاز است اما تخریب خاک به سرعت در حال پیشرفت است.

موسوی مواردی چون توسعه شهرنشینی، هجوم به باغات، ریختن زباله، مواد نفتی و فاضلاب در اراضی کشاورزی و ملی را عوامل تخریب خاک در کشور و استان بر شمرد.

رئیس سازمان جهاد کشاورزی البرز به اهم اقدامات این بخش در حفظ کاربری اراضی زراعی و باغی استان اشاره کرد و گفت: مهم ترین این اقدامات تهیه نقشه اراضی سنتی کشاورزی شامل تسطیح، یکپارچه سازی اراضی و توسعه سیستم های نوین آبیاری است.

وی فعالیت های چون مدیریت در استفاده از کود و سم در زمین های کشاورزی، پوشش انهار، تجدید و نوسازی اراضی کشاورزی و جلوگیری از آلودگی های خاک در اثر ورود فاضلاب، زباله و آلودگی های نفتی از جمله فعالیت های کشاورزان و جهاد کشاورزی در سطح استان است.

موسوی یکی از مشکلات جدی در بخش حفظ اراضی کشاورزی را تخریب باغات دانست و گفت: در البرز به شدت با هجوم خلاف کاران و متصرفان روبرو هستیم.

وی افزود: به همین منظور در سال جاری 900 مورد توقف عملیات تغییر کاربری از طریق صدور اخطاریه داشته ایم و برای 1432 مورد از تخلفات نیز حکم قطعی صادر شده است.

موسوی گفت: تاکنون 5هزار و سه هکتار از اراضی سنتی کشاورزی نیز تجهیز و نوسازی شده اند که باعث حفظ خاک و صرفه جویی در مصرف آب شده است.

لینک خبر+ گزارش

 


نمایش تعداد بازدیدها : 139

بازگشت                   
 
موسسه تحقیقات خاک و آب

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8