پنج‌شنبه, 24 آبان 1397
بروزرسانی استانداردهای ملی مطالعات خاكشناسی كشور
 ۱۳۹۷/۰۵/۰۶ 

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات خاک و آب، اولین جلسه هم اندیشی برای بررسی و بروزرسانی استانداردهای ملی مطالعات خاکشناسی موجود کشور با حضور دکتر کامبیز بازرگان رییس موسسه تحقیقات خاک و آب، اعضاء هیأت علمی و کارشناسان ستادی و استانی بخش های تحقيقات تشکیل، طبقه بندی و شناسایی خاک و ارزيابی اراضی، اساتید دانشگاه، خبرگان و پیشکسوتان خاکشناسی کشور و نمایندگان شرکت های مهندسین مشاور بخش خصوصی روز دوشنبه اول مرداد 1397 در سالن جلسات حوزه مدیریت موسسه تحقیقات خاک و آب برگزار گردید. از آنجاییکه استفاده از تجربیات اساتید و صاحب نظران در بخش های دولتی و خصوصی و لحاظ نمودن استانداردهای بین المللی نقش بارزی در ارتقاء کيفی دستورالعمل ها ایفاء می نماید، تشکیل این جلسه در راستای کمک به ایجاد زمینه برای تدوین دستورالعمل های کاربردی و روزآمد برای انجام مطالعات خاکشناسی کشور در نظر گرفته شده بود. این دستورالعمل در راستای حفظ منابع خاک و آب کشور در اختیار دست اندرکاران انجام، نظارت و کنترل فنی مطالعات خاکشناسی قرار خواهد گرفت.

در ابتدا آقای دکتر بازرگان ضمن خیر مقدم به میهمانان و حاضرین، با اشاره به فعالیت های گذشته موسسه و نیاز پیش رو در منابع خاک و آب کشور به اهمیت روابط بین مؤسسات پژوهشی، دانشگاه ها، مراکز آموزشی و بخش خصوصی پرداختند و با توجه به اهمیت استفاده از استانداردهای ملی انجام و نظارت و کنترل فنی مطالعات خاک شناسی کشور که توسط معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور و مؤسسه تحقیقات خاک و آب قبلاً تهيه و توسط آن معاونت برای اجرا به دستگاه های اجرایی، مهندسان مشاور و پیمانکاران ابلاغ گرديده است اشاره نموده و متذکر شدند که اين موسسه موظف شده است با هماهنگی معاونت برنامه ریزی و نظارت راهبردی رییس جمهور نسبت به بروزرسانی استانداردها و دستورالعمل­ های ملی انجام مطالعات خاکشناسی کشور اقدام نماید. ايشان خاطر نشان کردند که با توجه به مسائل و مشکلات خاک و آب کشور ضرورت دارد که بخش های فوق با هم افزایی بیشتر برای رفع مشکلات در این عرصه بکوشند. وی با اشاره به تجربیات موفق همکاری موسسه، با سایر بخش ها به ویژه بخش خصوصی در رفع مشکلات کشور ابراز امیدواری کردند که دستاوردهای جلسه و جلسات آتی بتواند نقش مؤثری در تدوین استانداردهای قابل قبول از جنبه های علمی و کاربردی ایفاء نماید.

در ادامه آقای دکتر افتخاری رئیس بخش تحقيقات تشکیل، طبقه بندی و شناسایی خاک به اهمیت نقش موسسه در پاسخگویی و ساماندهی و رفع نیازهای کشور در زمینه اطلاعات منابع خاک اشاره نموده و تأکید کردند با توجه به نیازها و پیشرفت تکنولوژی و الزامات ایجاد شده در برنامه های سوم تا ششم ایجاد زیرساخت داده های مکانی در کشور در اولویت برنامه های این موسسه قرار گرفته است که لازمه انجام آن بروزرسانی استانداردهای ملی مطالعات خاکشناسی با تأکید بر جمع آوری و ساماندهی اطلاعات منابع خاک در سراسر کشور می باشد. وی در ادامه ضمن تشکر از کلیه شرکت کنندگان حاضر در جلسه تقاضا نمودند در این امر مشارکت فعال و مؤثر داشته باشند.

آقای دکتر مومنی مشاور محترم موسسه به عنوان سومين سخنران در رابطه با ضرورت بروزرسانی دستورالعمل های مطالعات خاکشناسی از جمله مشارکت در ایجاد زیرساخت داده های مکانی کشور و جایگاه موسسه تحقیقات خاک و آب در ایجاد پایگاه اطلاعات منابع خاک کشور و محتوی دستورالعمل های موجود گزارش مفصلی را ارائه نمودند. در خاتمه مدعوین ضمن بررسی موارد مطروحه به مدت دو ساعت نقطه نظرات خود را در رابطه با نیازهای بخش های مختلف در ارتباط با موضوع جلسه ارائه کردند.


         

نمایش تعداد بازدیدها : 242

بازگشت                   
 
موسسه تحقیقات خاک و آب

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8