شنبه, 29 مهر 1396
در سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی محقق شد: اعطای جایزه رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای به عضو هیأت علمی مؤسسه تحقیقات خاك و آب

به گزارش روابط عمومی موسسه تحقیقات خاک و آب، در سی امین جشنواره بین المللی خوارزمی تعداد 279 طرح از دانشمندان و برجستگان علمي 46 كشور جهان در اين رقابت علمي شركت نمودند. هیأت داوران جشنواره بین المللی خوارزمی بالاترین مقام تصمیم گیری می باشد که پس از چندین جلسه بررسی و ارزیابی طرح های منتخب گروه های تخصصی، در نهایت 13 طرح داخلی و 6 طرح خارجی را به عنوان برگزیدگان این دوره انتخاب نمودند، هیأت داوران این دوره از جشنواره، رتبه دوم طرح‌های توسعه‌ای را به دکتر فرهاد رجالی عضو هیأت علمی موسسه تحقیقات خاک و آب و نماینده شرکت دانش بنیان زیست فناور پیشتاز واریان، برای ارائه طرح "تولید نهاده زیستی میکوریزی مناسب برای استفاده در بخش تولیدات گیاهی کشور" از گروه تخصصی کشاورزی و منابع طبیعی اعطا کرد.

این طرح برای اولین بار در کشور موفق به تولید ریشه های القایی از پنج نوع بافت گیاهی مختلف شد که برخی از آنها دارای پایداری ژنتیکی قابل قبولی هستند و قابلیت کاربرد در سایر فرایندهای تولیدی غیر از تهیه مایه تلقیح قارچ های میکوریزی را دارا می باشند. دستیابی به روش استریل سطحی اسپور قارچ بدون کاهش توانایی رویشی آن از دیگر دستاوردهای این طرح است. ترکیب استفاده شده به عنوان حامل قارچ، قدرت رویش اسپور را حداقل به مدت یک سال تضمین می کند. در نهایت استفاده از روش کشت بافت به منظور تولید این محصول برای اولین بار در کشور در این طرح عملیاتی شده است. محصول این طرح منجر به ارتقای سطح تولیدات گیاهی کشور شده که با توجه به نقش بخش کشاورزی در افزایش رشد اقتصادی کشور حائز اهمیت است. استفاده از محصول این طرح از طریق کم کردن هزینه های تولید و افزایش کارایی مصرف آب به اقتصاد فعالان بخش تولیدات گیاهی کشور کمک می کند. فرآیندهای تولید این محصول و مواد اولیه مورد نیاز آن همگی در داخل کشور تأمین شده و هیچ گونه وابستگی به خارج از کشور ندارد. محصول تولیدی دارای قابلیت صادرات به کشورهای همسایه است.

لازم جشنواره بین المللی خوارزمی همه ساله به همت سازمان پژوهش های علمی و صنعتی ایران و به منظور شناسایی، معرفی و حمایت از مبتکران، فناوران و دانش پژوهان برجسته کشور در پژوهش های کاربردی، بنیادی، توسعه ای و نوآوری علمی برگزار می شود.

        


 ایجاد شده توسط بخش خدمات فنی و تحقیقاتی- واحدIT نمایش تعداد بازدیدها : 283

بازگشت                   
 
موسسه تحقیقات خاک و آب

DOURAN Portal V3.9.8.8

V3.9.8.8